ābeļu makstkode

Coleophora anatipennella (Hübner, 1796)

Coleophora anatipennella (Hübner, 1796) attēls
  • ābeļu makstkode attēls
  • ābeļu makstkode attēls

latviski: ābeļu makstkode

angliski: pistol case-bearer

vāciski: Sackträgermotte

zviedriski: pudrad hasselsäckmal

igauniski: tupekoi

lietuviski: makštikandis

krieviski: плодовая чехлоноска

Apraksts:

Makstkožu dzimtas suga. Neliela kode, kā spārnu plētums 1,2-1,6 cm ietvaros. Sēžot spārni jumstiņveidīgi sakļauti, bet apmēram divu trešdaļu no priekšspārna garumā diegveidīgie taustekļi - izstiepti uz priekšu. Taustekļi balti, ar pamīšus dzeltenbrūniem gredzeniem. Pakaļspārni iepelēki. Kājas baltas, vienkrāsainas. Dzīvo krūmājos, mežos, kultūrainavā ar augļkoku dārziem.

Priekšspārns:

Balts, klāts ar neregulāriem (blīvāk spārna gala tuvumā) dzeltenbrūniem punktiem.

Bioloģija:

Kāpurs uz dažādiem kokiem un krūmiem, mūsu klimatā parasti ābelēm, vilkābelēm, ķiršiem un plūmēm, bet saimniekaugu skaitā tiek minēti ļoti dažādi augi, tostarp: grimoņi, liepas, alkšņi un bērzi, lazdas un skābarži. Pieaugušie tauriņi lido jūnijā un jūlijā (piemērotā gadā izlidošana var sākties maija beigās un beigties - augusta vidū). Kāpurs grauž lapā sīkus caurumus, dzīvo tumšā (melnā), izliektā, ap 7 mm garā makstī, kas atgādina senlaiku pistoles maksti - no tā arī šai sugai cēlies nosaukums angļu valodā.

Izplatība:

Plaši Eirāzijā sastopama suga; faktiski visā Eiropā līdz Mazāzijai un Irānai. Konstatēta pat Japānā. Latvijā visā teritorijā.

Apskati citas sugas: