kopu degumene

Pyronema omphalodes (Fr.)Fuckel (syn. Pyronema confluens (Pers.)Tul.)

Pyronema omphalodes (Fr.)Fuckel attēls

latviski: kopu degumene

angliski:

vāciski:

zviedriski:

igauniski:

lietuviski: susiliejančioji pironema

krieviski:

Trofiskā grupa :

Saprotrofa sēne. Pieder pie karbotrofajām sēnēm.

Biotopi:

Meždedžu augsne, ugunskuru vietas.

Izplatība un sastopamība :

Eiropa, Āzija, Ziemeļ- un Dienvidamerika, Kuriļu salas. Latvijā bieži uz augsnes pēc meža ugunsgrēkiem, kā arī ugunskuru vietās.

Summary:

Common on burnt ground.

Обобщение:

Встречается в массах после лесных пожаров на горелой почве.

Īpašas norādes :

Slīteres nacionālā parka teritorijā 1992. gada jūlijā jau 10 dienas pēc ugunsgrēka smilšainā augsne daudzās vietās pārklājas ar kopu degumenes augļķermeņu grupējumiem. Šīs sēnes saistība ar degumiem konstatēta jau sen. Tas atspoguļojas arī šīs sēnes zinātniskajā nosaukumā, kas veidots no diviem grieķu vārdiem: piros - uguns un nema - pavediens. Citiem vārdiem sakot, uguns pavedieni, kas seko pa pēdām ugunij.

Apraksts:

Augļķermeņi sākumā lodveidīgi, vēlāk spilvenveidīgi, 1,2-2,4 mm plati gaļīgi apotēciji. kas pēc meža degšanas vai ugunskuru vietās attīstās lielās masās uz baltas, tīmekļainas sēņotnes. Tie parasti ir oranži dzeltenīgi un saplūst kopā, uz degušās augsnes veidojot veselas blīvas garoziņas.
Aski cilindriski, 130-180 x 10 μm.
Sporas vienšūnas, gludas, eliptiskas, bezkrāsainas, 11-15 x 6-7 μm. Parafīzes pavedienveidīgas, 135-190 x 1,5 μm, no pamatnes zarainas, uz galotni paplašinās līdz 3-4 μm. Tajās dzeltenīgi vai sarkanīgi eļļas pilieni

Apskati citas sugas: