Māņspīduļu dzimta (Rhizophagidae)

Vaboļu kārtas dzimta. Dažās klasifikācijās tā tiek iekļauta spīduļu dzimtā, dažās - aplūkota atsevišķi (s.str. izpratnē). Pēdējā laikā māņspīduļus visbiežāk iekļauj plašāk definētā skudrvaboļu dzimtā Monotomidae kā apakšdzimtu Rhizophaginae.

Šaurā izpratnē māņspīduļi ir šaura, cilindriska vai iegarena ķermeņa, sīkas vaboles (garums 2-5 mm), tās vairumā gadījumu vienmuļi un tumši krāsotas: melnas, brūnas, tumši sarkanbrūnas. Augšlūpa saaugusi ar sejas vairodziņu vai atdalīta ar lokveida līniju. Taustekļi 10-posmaini ar lielu, lodveidīgu, galotnē ar iežmaugu sekli pārdalītu galējo posmu. Tēviņu pakaļkāju pēdas ir 4-posmainas. Vaboles sastopamas mežainos apvidos: zem koku mizas, uz piepēm, dažādās ejās un plaisās koksnē un trūdošā koksnē. Plēsīgas sugas, uzbrūk mizgraužu u.c. vaboļu (posmkāju) kāpuriem, kā arī ēd to olas.

Holarktiskās izplatības (t.i. - ziemeļu puslode) vaboles, nodala ap 55 sugas. Plašākā nozīmē skudrvaboļu dzimtā ap 260 sugu. Latvijā šaurā izpratnē (bez skudrvabolēm) 10-11 sugas. Vēl ap 5 sugas ir skudrvaboles Monotoma - kopumā plaši definētā dzimtā Latvijā ap 16 sugu.

Šīs dzimtas sugas

 • divplankumu māņspīdulis Rhizophagus bipustulatus (F.)

  Rhizophagus bipustulatus (F.) attēls

  angliski: root-eating beetle

  vāciski: Zweifleckiger Rindenglanzkäfer

  zviedriski: gråbagga

  igauniski:

  lietuviski: dvidėmis žievėvabalis

  krieviski: двухпятнистая лжеблестянка