skudra

Polyergus rufescens Latr.

Polyergus rufescens Latr. attēls

latviski: skudra

angliski: European Amazon ant, slave-making ant

vāciski: Amazonenameise

zviedriski: amazonmyra

igauniski:

lietuviski:

krieviski: желтый муравей-амазонка (муравей-рабовладелец)

Apraksts:

Skudru dzimtas suga. Vidēja lieluma skudra (garums mātītēm līdz 9-10 mm). Dzeltenīgi sārtas krāsas skudra, apmatota ar īsiem, tumšākiem matiņiem. Šī suga pieder tā dēvētajai "vergturu skudru" grupai, kas ielaužas svešā ligzdā un "paverdzina" tur esošās sugas skudras, jo tai pašai nemēdz būt savu darbaskudru. Svešas kolonijas ieņemšana noris šādi. Pēc pārošanās Polyergus rufescens jaunā mātīte aktīvi meklē vietu ligzdai un pievienojas kādai no tai piemērotām skudru sugām (mūsu ģeogrāfiskajā reģionā tādas sugas ir: kāpu mežskudra (Formica cinerea), ļoti bieži sastopamā melnā mežskudra (Formica fusca) vai sarkanvaigu mežskudra (Formica rufibarbis)). Izdalot īpašas ķīmiskas vielas-feromonus, kas slāpē svešās sugas agresivitāti, mātīte iekļūst ligzdā, nogalina tur esošo ciltsmāti, un dažu stundu laikā, turpinoties sarežģītam uzvedības un ķīmisku vielu izdalīšanas procesam, pakāpeniski un nenovēršami "peverdzina" esošās darbaskudras, līdz tās akceptē jauno ciltsmāti un sāk to barot.

Izplatība:

Sastopama diezgan plašā Eiropas un Āzijas teritorijā uz dienvidiem un rietumiem no Latvijas mežainos apgabalos līdz jaukto mežu joslai. Izplatības ziemeļu robeža sasniedz Zviedrijas dienviddaļu un Baltkrieviju.


Latvijā pagaidām nav konstatēta; iespējama suga. Ticamākais atrašanas apvidus - valsts galējie DR gar jūru un galējie DA Latgalē.

Summary:

Possible species in Latvia.

Apskati citas sugas: