rūsganais zālājsisenis

Omocestus rufipes (Zetterstedt) (Omocestus ventralis, Oedipoda cruentata)

Omocestus rufipes (Zetterstedt) attēls
  • rūsganais zālājsisenis attēls
  • rūsganais zālājsisenis attēls

latviski: rūsganais zālājsisenis

angliski: woodland grasshopper

vāciski: Buntbäuchiger Grashüpfer

zviedriski: rödgumpgräshoppa

igauniski: punajalg-niidutirts

lietuviski: margapilvis skėriukas

krieviski: травянка красноногая

Apraksts:

Neliels zālājsisenis: 1,2-2,2 cm liels, parasti mātītes ir mazliet lielākas (tēviņu lielums parasti nepārsniedz 1,9 cm). Ķermeņa pamatkrāsojums vidēji vai diezgan tumšs: no dažādas intensitātes brūna līdz melni brūnam. Mugurpuse okerbūna vai zaļgana, sānos uz tumšāka fona vairākas gaišas līnijas. Priekškrūšu sānu ķīļi redzami kā tievas gaišas līnijas. No virspuses priekškrūtīm skaidri redzama gaiša (balta) apmale. Spārni gari, parasti mazliet pārsniedz ķermeņa garumu. Priekšspārnu priekšmala taisna (nevis ar paplašinājumu). Vismaz uz ciskām ir sarkanīgs tonējums. Šīs sugas tēviņiem ļoti raksturīga pazīme ir sarkanīgs vēdera gals (tā ir ļoti uzskatāma atšķirības pazīme no visumā līdzīgā zaļā zālājsiseņa - Omocestus viridulus).
Dzīvo sausās pļavās un izcirtumos, pārtiek galvenokārt no dažādām graudzālēm, lai gan dažviet pētījumos konstatēts, ka labprāt ēd arī citus sausieņu lakstaugus. Aktivitātes periods: no aprīļa beigām līdz septembra beigām.

Izplatība:

Diezgan plašā areālā Eirāzijā no Portugāles līdz Mongolijai, iekļaujot atsevišķas teritorijas Āfrikas ziemeļos, sastopama siseņu dzimtas suga. Baltijas jūras reģionā tā atrodas diezgan tuvu areāla ziemeļu robežai. Latvijā nereta suga visā teritorijā.

Apskati citas sugas: