istabas muša

Musca domestica L.

Musca domestica L. attēls

latviski: istabas muša

angliski: housefly

vāciski: Gemeine Stubenfliege

zviedriski: husfluga

igauniski: harilik toakärbes

lietuviski: kambarinė musė

krieviski: комнатная муха

Apraksts:

Mušu jeb īsto mušu dzimtas suga. Neliela muša (ķermeņa garums 6-9 mm). Ķermeņa pamatkrāsa pelēka, uz krūtīm mugurpusē četras labi nodalāmas tumšākas garensvītras, bet krūšu apakšpuse dzeltenīga. Arī vēdera daļā pelēcīgais tonis bieži ar dzeltenīgu papildus nokrāsu. Apmatojums mērens, diezgan skrajš. Acis lielas, sarkanīgas, ļoti tuvu novietotas (tēviņiem) vai atstatu ar platu pieres daļu (mātītēm). Spārni caurspīdīgi, bez tonējuma un marķējuma, sakļautā veidā pārsniedz ķermeni. Arī spārnu sakļāvuma veids ir visai raksturīgs: maz pārsedzošs, gala pusē izteikti atstāvošs. Ļoti dažādās vietās kultūrainavā sastopama suga, bieži dažādās telpās. Muša pārtiek no šķidras barības, vajadzības gadījumā ar siekalām to izšķīdinot. Barojas ar dažādām pārtikas atliekām, atkritumiem, mēsliem, kritušu dzīvnieku limfu u.tml. Apstaigājot neapsegtus pārtikas produktus, var izplatīt dažādas infekcijas slimības. Pieaugušas mušas dzīves ilgums - no divām nedēļām līdz diviem mēnešiem. Kāpuri balti, 3-8 mm gari, bezkāju, pārtiek no dažādiem organisko vielu sadalīšanās produktiem. Kūniņa brūngana vai bāli dzeltenbrūna, ap 8 mm gara, cilindriski ieapaļa, parasti atrodama tuvumā, kur kāpurs ir barojies. Piemērotā klimatā aktīva visu gadu; mērenajā klimatā no aprīļa līdz oktobra beigām.


PIEZĪME


Ļoti līdzīga, no istabas mušas uzreiz grūti atšķirama ir sīvā muša (Stomoxis calcitrans (L.)), kas, līdzīgi dunduriem vai odiem, uzbrūk gan mājlopiem, gan cilvēkam, sāpīgi kožot un sūcot asinis. Šīs Eirāzijas izcelsmes sugas, kas mūsdienās izplatīta kosmopolītiski, aktivitāte Latvijā - galvenokārt lauku apvidos -, ir vasaras beigās un rudenī. Salīdzinot ar istabas mušu sīvā muša ir mazliet gaišākā tonī, mazliet mazāka (garums 6-8 mm) un mazliet platāka vēdera daļā. Dažreiz, bet ne vienmēr, vēders ir raibāks. Mutes daļas parasti dzelkņveidīgi vērstas uz priekšu. Spēj pārnēsāt dažādu slimību ierosinātājus.

Izplatība:

Kosmopolītiskas izplatības suga, cēlusies Eirāzijā. Viena no plašāk un biežāk sastopamajām mušu sugām, kas saistītas ar cilvēka darbību.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā.

Summary:

A very common species throughout the country.

Apskati citas sugas: