zilā līķmuša

Calliphora uralensis Villeneuve

Calliphora uralensis Villeneuve attēls

latviski: zilā līķmuša

angliski: northern bluebottle, seabird bluebottle

vāciski:

zviedriski:

igauniski:

lietuviski: mėlynoji mėsmusė

krieviski: синяя мясная муха

Apraksts:

Līķmušu dzimtas suga. Nereti tautas valodā to vienkārši dēvē par "mēslmušu" (nereti ielido telpās pat lielpilsētās, bieži redzama ap atkritumu konteineriem u.tml.), lai gan faktiski šis nosaukums piemīt pavisam citas dzimtas un pavisam cita izskata sugai - Scathophaga stercoraria.


Vidēja lieluma, spēcīgas ķermeņa uzbūves muša (garums 0,9-1,4 cm). Acis lielas, rūsganas. Ķermenis (vēders un krūtis) vairāk vai mazāk metāliski zils vai zili-violets. Ķermeņa apmatojums izteikti sarains. Sinantropa muša - tas ir, sastopama cilvēka tuvumā, sevišķi vietās, kur notiek pārtikas (gaļas, zivju) pārstrāde vai ir jebkāda lieluma atkritumu izgāztuves. Kāpuri mīt dažādos pūstošos (kanalizācijas) atkritumos. Pieaugušos indivīdus (no jūnija līdz septembrim) var redzēt arī uz ziedaugiem, kā arī bojātiem augļiem. Var pārnēsāt nevēlamas zarnu trakta infekcijas slimības.

Izplatība:

Eirāzijā (Eiropā līdz Ķīnai un Mongolijai) un Z-Amerikā ļoti plaši sastopama suga, salīdzinājumā ar citām līdzīgām mušām atrodama ļoti tālu ziemeļos, pat viscaur, piemēram, Islandē. Tieši aukstā un mērenā klimata josla ir šīs sugas labvēlīgākā areāla daļa.


Latvijā bieži visā teritorijā.

Summary:

Common throughout the country.

Apskati citas sugas: