Senais nosaukums:
naģe, nāģe, nāģis, čaba, kunna.
Apraksts:
Ķermeņa garums 6 - 9 cm. Āda gluda. Mugura brūngana, pelēka, vai krēmkrāsā, ar tumšiem plankumiem vai punktiņiem; raksturīgs tumšs V-veida plankums muguras augšdaļā; arī acs aizmugurē tumšs plankums. Vēderpuse balta vai iedzeltena, plankumaina. Tēviņam iekšējie rezonatori, nārsta laikā izteikti tumšbrūnas vai melnas dzimumtulznas. Nārsta sauciens atgādina rūkšanu vai urkšķēšanu.
Ekoloģija:
Apdzīvo praktiski jebkuru Latvijas biotopu, izņemot dažus augstos purvus ar ļoti skābu ūdeni, un lielas pilsētas. Ūdenī sastopama tikai īsā nārsta perioda laikā aprīlī: 10.04.-1.05. Pamostas no ziemas guļas uzreiz pēc sniega kušanas, un uzreiz dodas uz nārsta vietām. Nārsto jebkurā ūdenstilpē ar stāvošu ūdeni; nav pārāk izvēlīga pret ūdens kvalitāti. Viena mātīte atkarībā no vecuma iznērš 650 līdz 1400 ikru. Ikru kamoli otrajā dienā uzpeld ūdens virspusē, tur arī notiek attīstība, kas ilgst 8 līdz 10 dienas atkarībā no ūdens temperatūras. Parasti vairāku mātīšu ikru kamoli klāj vairākus kvadrātmetrus ūdens virsmas. Kurkuļi tumši, attīstība parasti ilgst 45 - 60 dienas. Latvijā pirmie šīgadeņi parādās jau jūnija vidū, parasti masveidīgi, jo vienā ūdenstilpē visi kurkuļi iziet metamorfozi gandrīz vienlaicīgi. Agrais nārsts un straujā attīstība izskaidrojama ar to, ka parastā varde bieži izvēlas nārstam seklas un ātri žūstošas peļķes, tādēļ jaunajai paaudzei ir jāsteidzas ar metamorfozi. Neskatoties uz to, daudz olu un kurkuļu aiziet bojā izžūstot. Dzimumgatavība iestājas dzīves trešajā gadā, kad ķermeņa garums ir 5 - 6 cm. Pārtiek no bezmugurkaulniekiem. Aktīva krēslā un tumsā. Šad tad sastopama arī dienā, it īpaši pēc lietus vai mākoņainā laikā, bet retāk par purva vardi. Ziemo zem ūdens: strautos, upītēs, ezeros vai kūdras purvos.
Izplatība:
Visa Vidus- un Ziemeļeiropa un Ziemeļāzija, uz austrumiem sasniedzot pat Sahalīnas salu. Ziemeļu apgabalos sasniedz polāro joslu un sastopama līdz pat Ledus okeānam, taču nav atrasta Eiropas dienvidvalstīs kā Portugālē, Itālijā un Grieķijā. Latvijā sastopama ļoti bieži, visur.