uzpūstā saknene

Rhizina undulata Fr. (syn. Rhizina inflata (Schaeff.)Karst.)

Rhizina undulata Fr. attēls

latviski: uzpūstā saknene

angliski: Pine Fire Fungus

vāciski: Wellige Wurzel -Lorchel

zviedriski: rotmurkla

igauniski: kiivrik

lietuviski: pūstasis gniaužtenis

krieviski: волнистая, ризина вздутая ризина

Trofiskā grupa :

Saprotrofa sēne uz smilšainas augsnes. Noteiktos apstākļos arī parazīts uz skujkoku saknēm izraisot to bojā eju.

Biotopi:

Gaiši priežu meži ar smilšainu augsni, ugunskuri un degumi.

Summary:

Common in Latvia, found on conifer debris, especially on fire sites, early summer to autumn. May cause a serious disease of conifers.

Izplatība un sastopamība :

Eiropa, Āzija, Ziemeļamerika. Latvijā ļoti bieži.

Обобщение:

В Латвии очень часто в светлых сосновых лесах на песчаной почве. Сапротроф, иногда паразит. О съедобности в литературе противоречивые данные.

Īpašas norādes :

Par uzpūsto sakneni kā ēdamu sēni literatūrā ir pretrunīgas ziņas. Daži to atzīst par ēdamu, bet bez labām garšas īpašībām, citi par neēdamu. Sēne ir bīstams parazīts priežu briestaudzēs, it īpaši meža ugunsgrēkos bojātās. Micēlija auklas cauraug skuju koku saknes un tie aiziet bojā. Šī sēne Latvijas mežsaimniecībai nodara lielus zaudējumus.

Apraksts:

Augļķermeņi - apotēciji, sākumā puslodesveidīgi,vēlāk izplētušies, plaši klājeniski, viļņaini izlocīti ar izliektu, nelīdzenu, grumbuļainu, tumšbrūnu virsmu ar baltu. biezu, asi norobežotu apmali, līdz 10 cm plati un 2-5 mm biezi. Augļķermeņa apakšpuse sākumā baltgana līdz dzeltenbaltai, vēlāk brūngana ar daudziem rizoīdiem, kas augļķermeni saista ar substrātu.
Mīkstums trausls, vaskveidīgs, vēlāk ādains.
Aski cilindriski, 300-400 x 15-20 μm.
Sporas vārpstveidīgas, galos sašaurinātas un izstieptas smailē, gludas, 25-42 x 7-11 μm. Parafīzes pavedienveidīgas, 3 μm platas, galotnē paplašinātas līdz 9 μm un brūnas.

Apskati citas sugas: