milzu apaļpūpēdis

Langermania gigantea (Batsch:Pers.) Rostk. (syn. Globaria bovista (L.)Schröt. Lasiosphaeria gigantea (Batsch:Pers.)F.Šmarda Calvatia gigantea (Batsch:Pers.)C.G.Lloyd)

Langermania gigantea (Batsch:Pers.) Rostk. attēls
  • milzu apaļpūpēdis attēls
  • milzu apaļpūpēdis attēls

latviski: milzu apaļpūpēdis

angliski: Giant Puff-ball

vāciski: Riesenbovist

zviedriski: jätteroksvamp

igauniski: hiidmuna

lietuviski: didysis kukurdvelkis, milžininis bizdžius, didzioji langermanija

krieviski: гигантская лангерманния

Augļķermeņi:

lodveidīgi, saplacināti, olveidīgi, līdz 69 cm plati. pie augļķermeņa pamatnes redzami auklveidīgi sēņotnes pinumi. Eksoperīdija ļoti plāna, mīksta, trausla, gluda līdz pārslaina, balta vai dzeltenīga, sausa brūna, atdalās gabaliņiem. Endoperīdija plāna plēvveidīga, ļoti trausla, nobriedušiem augļķermeņiem salūst gabaliņos. gleba sākumā balta, vēlāk dzeltenzaļa, nobriedusi olīvbrūna ar tikko samanāmu sterilu pamatni.

Sporas:

lodveidīgas, gludas vai smalki kārpainas, 3,5 - 5 μm platas, ar ļoti īsu sterigmas atlieku.

Trofiskā grupa :

Saprotrofa sēne.

Biotopi:

Lapu koku meži. Pļavas, ganības, krūmāji, parki dārzi.

Summary:

Rather common in bushes, meadows and gardens. Where it is found it grows every year.

Izplatība un sastopamība :

isās pasaules daļās, gan tropos (Javā), gan arī ziemeļos (Skandināvijā, Īslandē). Latvijā ne bieži, vasarā un rudenī. Sēnei ir daudzgadīga sēņotne. Tāpēc vietās, kur tā atrasta, sēnes augļķermeņi parādās gadu no gada.

Обобщение:

В Латвии не часто в лиственных лесах, кустарниках,на лугах, пастбищах, в садах и парках. Гриб имеет многолетнюю грибницу и в одних и тех же местах появляется ежегодно.

Īpašas norādes :

Jaunie augļķermeņi, kamēr to gleba balta un stingra, ir ēdami (perīdija jānoņem). Kad gleba iekrāsojas jau dzeltenīga, augļķermeņi ēšanai nav derīgi. Milzu apaļpūpēdis Latvijā ir sēne ar lielākajiem zināmajiem augļķermeņiem. Lielākais zināmais eksemplārs ir ar apkārtmēru 166 cm un masu 700 g (sauss augļķermenis). Dabā cilvēki bieži vien neļauj šīs sēnes augļķermeņiem saniegt maksimālo lielumu, tos saspārdot un sabradājot.

Apskati citas sugas: