lopu gārnis

Bubulcus ibis (L.) (syn. Ardea ibis, Egretta ibis)

Bubulcus ibis (L.) attēls
  • lopu gārnis attēls
  • lopu gārnis attēls
  • lopu gārnis attēls

latviski: lopu gārnis

angliski: cattle egret

vāciski: Kuhreiher

zviedriski: kohäger

igauniski: veisehaigur

lietuviski: ibiškasis garnys

krieviski: египетская цапля

Apraksts:

Gārņu dzimtas suga. Neliels gārnis, ķermeņa garums 45-55 cm, spārnu plētums ap 90 cm, svars nepārsniedz 500 g. Knābis un kakls īss, knābja krāsa dzeltena. Līdzīgi kā citi gārņi, kaklu mēdz turēt ievilktu starp pleciem gan lidojumā, gan stāvot. Apspalvojuma tonis balts, viendabīgs, riesta laikā parādās rudas spalvas. Arī knābja un kāju (kas parasti ir dzeltenpelēkas) krāsa kļūst iesārta, spilgtāka. Būtisku atšķirību starp tēviņiem un mātītēm nav, tomēr tēviņi parasti ir lielāki, vismaz riesta laikā arī krūšu pagarinātās, atstāvošās spalvas ir izteiksmīgākas.

Biotops:

Uzturas un dzīvo dažādu ūdeņu tuvumā, palieņu pļavās.

Dzīves veids un uzvedība:

Pārtiek no dažādiem kukaiņiem, arī vardēm. Noteiktos apstākļos var uzbrukt arī putnu mazuļiem un nelieliem putniem. Pamatareālā bieži tas novērojams lielo zālēdāju tuvumā (gan savvaļas sugas, gan liellopi un zirgi), kuru tuvumā pulcējas kukaiņi, vai arī tie tiek iztraucēti, zālēdājam lēni pārvietojoties. Nereti medījot vairāki putni pulcējas vienkop. Pastāv viedoklis, ka lopu gārņi ir izteikti klejotāji.

Ligzda, olas un mazuļi:

Latvijā suga neligzdo.

Izplatība un skaits:

Ļoti plaša areāla suga, kas pēdējā laikā būtiski paplašinājusi areālu. Pamatizplatības apgabaliem pieder Eiropas dienvidi, Tuvie Austrumi un ļoti plašs apgabals Āfrikā lejpus Sahāras. Ieviesies Amerikā. Populāciju apjoms stabils vai pieaugošs.
Latvijā ļoti rets un nejaušs ieceļotājs - tikai dažas reizes un savrupi indivīdi kopš 2009.gada. Laikposmā starp 2009.-2017.g. trīs novērojumi Kurzemē. Ne katru gadu ieraugāma suga Latvijā.

Apskati citas sugas: