parastā strautspāre

Cordulegaster boltonii Donovan (syn. C. annulata Latr.)

Cordulegaster boltonii Donovan attēls

latviski: parastā strautspāre

angliski: common goldenring, golden-ringed dragonfly

vāciski: Zweigestreifte Quelljungfer

zviedriski: kungstrollslända

igauniski: harilik vöötkill

lietuviski: geltonžiedis žirgelis

krieviski: булавобрюх кольчатый (булавобрюх Болтона)

Apraksts:

Strautspāru dzimtas suga. Agrākajā literatūrā Latvijā parasti lietota ar nosaukumu (sinonīmu) C.annulata. Liela spāre (ķermeņa garums 7,5-8,5 cm) un spārnu plētums ap 9-10 cm. Ķermeņa pamatkrāsa melna ar dzelteniem plankumiem un - uz vēdera - arī dzeltenām gredzenveida svītrām. Ļoti raksturīga pazīme ir arī lielo, tumšzaļo acu saskare tikai vienā punktā. Šo pazīmju kombinācija sekmē sugas salīdzinoši vieglo atpazīstamību dabā. Turklāt, atšķirībā no vairuma citu spāru, šī suga uzturas galvenokārt mežainos apvidos pie straujteces (vai mēreni ātri tekošiem) strautiem un upītēm ar smilšaini-oļainu gultni un dzidru ūdeni.

Izplatība:

Palearktiskā reģiona rietumdaļā sastopama suga. Visai mainīga izskata suga, kā ietvaros nodala vismaz 5-6 pasugas. Latvijā nevienmērīgi, galvenokārt Kurzemē un Vidzemes centrālajā daļā.

Summary:

Unequally distributed species in Latvia, locally may be common. Most likely, its distribution across the country is limited by availability of suitable habitats (small, clean streams in forested areas).

Apskati citas sugas: