viendienīte

Cloeon dipterum L.

Cloeon dipterum L. attēls

latviski: viendienīte

angliski:

vāciski: Eintagsfliege

zviedriski:

igauniski:

lietuviski:

krieviski: двухкрылая поденка

Apraksts:

Neliela, pie betīdu dzimtas piederoša viendienīšu suga. Ir tikai priekšspārni, pakaļspārnu nav. Ķermeņa garums 0,8-1,2 cm, spārnu garums ap 1 cm, pavedienveidīgo piedevu garums līdz 2 cm tēviņiem (mātītēm - līdz 1,5 cm). Ķermeņa pamatkrāsa galvai un krūtīm tumši rūsgana, vēdera daļa gaišāka. Kājas dzeltenīgas. Cerkas jeb piedevas bāli iedzeltenas vai baltas, parasti ar tumšiem gredzenveida marķieriem. Spārni bezkrāsaini, caurspīdīgi, spārnu priekšmala dzeltenbrūni iekrāsota. Tāpat tēviņiem, atšķirībā no mātītēm, ir kustīga vidējā actiņa.


Sugai raksturīgs īpatnējs vairošanās cikls; izdētās olas ūdenī šķiļas uzreiz, bet kāpura stadijā spēj pastāvēt ļoti ilgu laiku, tajā skaitā - ziemot. Kāpuri pārtiek no detrīta, dažādiem ūdensaugiem un ūdens sīkdzīvniekiem.


Mātītes pēc pārošanās dzīvo viendienītēm neparasti ilgi - vismaz 10 dienas (eksperimentos pierādītas pat 20 dienas), kuru laikā uzturas galvenokārt stāvošu ūdeņu tuvumā un dēj olas, kas tūlīt pēc nonākšanas ūdenī šķiļas un kļūst par kāpuriem.


Atkarībā no klimatiskās sezonas īpatnībām dažādās sugas areāla vietās vienā gadā mēdz būt 2-3 paaudzes.

Izplatība:

Ļoti plaši Eirāzijā, dažviet areālā tā ir biežākā vai viena no visbiežākajām viendienīšu sugām.


Latvijā bieži visā teritorijā.

Summary:

Common mayfly species in the country.
Часто встречающийся вид поденки по всей стране.

Apskati citas sugas: