divkāršā plīvurene

Dictyophora duplicata (Bosc)

Dictyophora duplicata (Bosc) attēls

latviski: divkāršā plīvurene

angliski: Netted Stinkhorn

vāciski: Schleierdame

zviedriski:

igauniski:

lietuviski: apvilktasis vilkagrybis

krieviski: сдвоенная диктиофора

Cepurīte:

Receptākula galā koniska, 3-5 cm gara un tikpat plata. Nobriedusi cepurīte ir olīvzaļa. Tās ārpuse ir ar tīklainu reljefu, kura krokas klātas ar glebu. Starp cepurīti un receptākula augšējo daļu atrodas balts, dzeltenbalts vai brūnganbalts tīklains veidojums - indūzijs, kas atkarājas atstatu no receptākula pat līdz tā pusei.

Augļķermeņi:

Jauns gandrīz lod- jeb olveidīgs, retāk cilindrisks, 4-5 cm plats, gluds, sākumā balts, tad gaiši brūns, dzeltenbalts, pie pamata ar baltām sēņotnes pinuma auklām. Šāda augļķermeņa apvalkam plīstot, izaug cilindrisks, abos galos sašaurināts receptākuls (nesējs). Tas ir dobs, netīri balts, 15-20 (pat 30 ) cm garš un 2,5-4,5 cm resns. Pie tā pamatnes paliek saplīsis balts vai gaiši brūns sākotnējā augļķermeņa apvalks.

Sporas:

elipsoidālas, gludas, 3,5-4,5 x 1,2-2 μm.

Trofiskā grupa :

Saprotrofa sēne

Biotopi:

Lapu koku meži

Summary:

In the second half of the 20th century Phallus impudicus var. togatus was erroneously determined as dictiophora duplicata.

Izplatība un sastopamība :

Eiropa, Āzija, Ziemeļamerika. Latvijā līdz šim šī sēne nav atrasta.

Обобщение:

В конце прошлого столетия ошибочно за диктиофору сдвоенную был определен Phallus impudicus var. togatus.

Īpašas norādes :

Agrāk, Latvijā atrodot parasto zemestauku formu ar nelielu indūziju, kļūdaini domāja, ka tā ir divkāršā plīvurene un ierakstīja arī Latvijas Sarkanajā grāmatā no kuras pašreiz tā ir svītrota.

Apskati citas sugas: