parastā skudrulauva

Myrmeleon formicarius L.

Myrmeleon formicarius L. attēls
  • parastā skudrulauva attēls
  • parastā skudrulauva attēls
  • parastā skudrulauva attēls

latviski: parastā skudrulauva

angliski: common antlion

vāciski: Gewöhnliche Ameisenjungfer

zviedriski: myrlejonslända

igauniski: harilik sipelgakill

lietuviski: paprastasis skrudžių liūtas

krieviski: муравьиный лев обыкновенный

Apraksts:

Lielākais tīklspārnis Latvijā - ķermeņa garums līdz 4 cm. Ķermeņa pamatkrāsa brūna. Taustekļi vālīšveida. Spārni gari, 4, diezgan šauri, caurspīdīgi, plēvveida, redzams bagātīgs dzīslojums, tumšāks punktējums uz tiem maz raksturīgs. Priekšspārni un pakaļspārni visai līdzīgi, pēc lieluma un krāsojuma būtiski neatšķiras. Spārnu plētums - līdz 7 cm. Sēdošam kukainim spārni jumstiņveidā sakļauti. Mutes orgāni grauzējtipa. Acis lielas, saliktas, iekšmalā ar dzeltenu joslu. Lido nelabprāt un diezgan neveikli. Tumsas aktivitātes kukainis, tādēļ sastopamības apvidos nereti tumsā ielido telpās, kurās iedegta gaisma.


Kāpuri plēsīgi, līdz 1,5 cm gari, ar ļoti spēcīgiem sirpjveidīgi ieliektiem žokļiem. Dzīvo sausos priežu mežos un smiltājos, arī kontinentālajās kāpās un gar jūru. Kāpura krāsojumā dažādas dzelteni-pelēki-brūno toņu variācijas, krāsojums pieskaņots videi. Kāpurs uz zemes smiltī izrok piltuvveida bedrīti, dzīvo daļēji vai pilnīgi ieracies un pārtiek no bedrītē iekritušajiem kukaiņiem un citiem sīkdzīvniekiem. Galvenokārt upuru skaitā ir skudras. Ja kāpurs jūt, ka bedrītē iekritušais kukainis pa nogāzi mēģina izkļūt, tas upuri apmētā ar smilšu graudiņiem, lai panāktu laupījuma noslīdēšanu piltuves pamatā, kur to satver ar žokļiem un iešļāc indi un gremošanas sulu. Kad kāpurs ir pieaudzis, tas ierokas dziļāk smiltī un iekūņojas zīdainā kokonā. Pārveide par pieaugušu īpatni notiek apmēram 4 nedēļu laikā, un skudrulauva atstāj piltuvveida bedri. Mūsu klimatā tas notiek no jūnija beigām līdz augusta sākumam. Pieauguša īpatņa dzīves ilgums ir ļoti īss - dažas nedēļas, kuru laikā tas atrod pretējā dzimuma pārstāvi. Mātītes vasaras beigās izdēj olas, no kurām izšķiļas kāpurs (kāpura stadija skudrulauvas dzīvē ir visgarākā). Pilns skudrulauvas dzīves cikls ilgst apmēram 3 gadus.


Eirāzijā sastopama suga, Latvijā ne bieži un ļoti nevienmērīgi. Atsevišķos apvidos piejūrā un sausu, smilšainu priežu mežu izplatības vietās tā lokāli var būt pat diezgan bieža suga.

Summary:

Unequally in Latvia; locally may be common in areas rich in sandy habitats and dry pine forests, particularly along the coastline.

Apskati citas sugas: