Araeoncus humilis (Blackwall, 1841) (Diplocephalus humilis)

Araeoncus humilis (Blackwall, 1841) attēls
  •  attēls
  •  attēls

latviski:

angliski:

vāciski:

zviedriski: rundhuvudspindel

igauniski:

lietuviski: plaukuotasis skrajūnas

krieviski:

Apraksts:

Segzirnekļu dzimta aiz lēcējzirnekļu dzimtas (Salticidae) ir otrā lielākā zirnekļu dzimta ar aptuveni 4300 sugām visā pasaulē dažādās klimata joslās. Tie ir pārsvarā sīki (visbiežāk 1,5-3 mm, retāk - līdz 6 mm) lieli zirnekļi. Šajā grupā, kurā iekļauti arī pundurzirnekļi (Micryphantidae, syn. Erigonidae), vēl salīdzinoši nesen abas nodalīja katru savā dzimtā, vai aplūkoja kā segzirnekļu dzimtas divas apakšdzimtas. Tomēr visjaunākajā sistemātikā segzirnekļu dzimta tiek sadalīta jau septiņās apakšdzimtās, un sistemātika diezgan bieži mēdz mainīties šajā, iespējams, salīdzinoši vissliktāk izpētītajā zirnekļu dzimtā. Sugas ir sīkas, grūti pētāmas, nereti no tropu reģioniem tiek aprakstīts liels skaits jaunu sugu. Vairums sugu auž segai vai palagam līdzīgus horizontālus ķeramtīklus, daudzas zemsedzē mītošās sugas iztiek vien ar lipīgiem signālpavedieniem. Dzīvo dažādos biotopos - no zemsedzes līdz koku lapotnei. Zemsedzē īpatņu skaits uz kvadrātmetru spēj sasniegt vairākus simtus, bet noausto tīklu vai pavedienu projektīvais segums - visus simts procentus virsmas. Bieži, karājoties tīmekļa pavedienā, spēj gaisa plūsmās nolidot lielus attālumus. Agrocenozēs un dārzos segzirnekļu dzimtas sugas uzskata par būtiskiem dažādu kultūraugiem nevēlamu sīku kukaiņu ierobežotājiem. Segzirnekļu dzimtā sugām raksturīgas acis divās šķērsrindās, katrā rindā - pa 4. Acis parasti diezgan tālu no galvkrūšu priekšmalas. Krāsojumā dominē vienmuļas krāsas, parasti bez spilgta ornamentējuma. Katra kāja ar 3 nagiem, ceturto kāju pēdas bez dzelkņiem vai viens sānu dzelknis ir pundurzirnekļu Erigoninae apakšdzimtā. Latvijā tā ir skaitliski lielākā, bet slikti izpētīta dzimta ar vairāk nekā 160 sugām, kas ir vairāk nekā viena trešdaļa no visiem Latvijā konstatētajiem zirnekļiem.

Dažās klasifikācijās Araeoncus humilis iekļauj Diplocephalus ģintī, kam šī suga taksonomiski ir ļoti tuva. Ļoti sīks zirneklis, mātītes 1,4-2 mm lielas, tēviņi mazliet mazāki: 1,3-1,7 mm lieli. Tumša krāsojuma, diezgan slaids segzirneklis. Pamatkrāsa gan galvkrūtīm, gan vēderam tumši brūna. Parasti sānu apmale vēl tumšāka. Uz vēdera ir grūti saskatāmas, gaišākas šķērseniskas joslas. Vēders parasti blīvi apmatots. Kājas dzeltenbrūnas vai brūnas, gaišāk krāsotajiem īpatņiem ik pēc posma redzami tumšāki (brūni) gredzenveida marķieri. Ļoti dažādos biotopos sastopams zirneklis: no jūras piekrastes sanesu kaudzēm līdz mežainu apvidu koku lapotnei. Spēj ceļot gaisa plūsmās tīmekļa pavedienā. Medī pavirši noaustos, lipīgos tīmekļa pavedienos dažādus sīkus un ļoti sīkus kukaiņus. Piemērotā klimatā aktīvs visu gadu. Pie mums - no maija līdz oktobrim.

Izplatība:

Palearktikā un Jaunzēlandē ļoti plaši sastopama segzirnekļu dzimtas suga. Eiropā, tajā skaitā Latvijā, visā teritorijā; daudzviet Eiropā to uzskata par bieži un masveidīgi sastopamu sugu, kura kļūst retāka ziemeļu virzienā.

Apskati citas sugas:

  •  attēls

    Marpissa radiata (Grube, 1859)

  •  attēls

    Minyriolus pusillus (Wider, 1834)

  •  attēls

    Meioneta rurestris (C.L.Koch, 1836)