dīķa varde

Rana lessonae Cam.

Rana lessonae Cam. attēls
  • dīķa varde attēls
  • dīķa varde attēls

latviski: dīķa varde

angliski: pool frog (little water frog)

vāciski: Kleiner Wasserfrosch, Tümpelfrosch

zviedriski: gölgroda, dammgroda

igauniski: tiigikonn

lietuviski: kūdrinė varlė

krieviski: прудовая лягушка

Rana lessonae Cam. karte

Apraksts:

Ķermeņa garums 4,5 - 5,5 cm, retāk līdz 7 cm. Āda gluda. Mugura koši zaļa, reti - brūngana, bieži vien ar divām zeltainām vai dzeltenām gareniskām svītrām. Parasti gadās melni plankumi vai punktiņi, kā arī gareniska dzeltena svītra gar muguras vidu. Vēderpuse balta, bez plankumiem. Tēviņš nedaudz mazāks, ar koši dzeltenu kaklu. Tēviņam ārējie rezonatori baltā krāsā, tas raksturīgi kurkst visu nārsta periodu.

Ekoloģija:

Tāpat kā visas zaļās vardes (t.i., dīķa varde, ezera varde un zaļā varde), visu aktivitātes periodu pavada ūdenstilpē vai tās krastā. Nārsta periods maijā: apmēram 10.05.-30.05. Nārsto nelielos dīķos, vecupēs vai karjeros. Mātīte iznērš līdz 2000 - 3000 ikru nelielām porcijām. Ikri parasti sakopoti bezveidīgos gļotu kamolos, kas peld pa ūdens virsmu. Kurkuļi lieli, ļoti aktīvi, pirms metamorfozes jau iegūst zaļi plankumainu nokrāsu un sasniedz līdz 7 cm garumu. Metamorfoze notiek pēc 2 - 3,5 attīstības mēnešiem, un šīgadeņi parasti atstāj ūdenstilpi augusta beigās. To garums ir ap 3 cm. Dzimumgatavība iestājas dzīves trešajā gadā. Pārtiek pārsvarā no kukaiņiem, kas uzturas ūdeņu tuvumā. Aktīva dienā, taču nārsta dziedāšana visintensīvākā ir pievakarē un turpinās visu nakti. Ziemo uz sauszemes - bedrēs vai grauzēju alās netālu no ūdenstilpēm. Ziemošanas periods sākas septembra beigās - oktobrī.

Izplatība:

Vidus-, Ziemeļ- un Austrumeiropa - no Francijas austrumiem līdz Volgai. Bieži tiek jaukta ar zaļo vardi, ar ko daudzos gadījumos arī dzīvo vienā ūdenstilpē, tāpēc izplatības areālā iespējamas neprecizitātes. Bieži sastopama visā Latvijas teritorijā, daudzos gadījumos - kopā ar zaļo vardi.

Apskati citas sugas: