gardeguna adatzivs

Syngnathus typhle (L.) (syn. Siphonostomum tuphle)

Syngnathus typhle (L.) attēls

latviski: gardeguna adatzivs

angliski: deep-snouted pipefish (broad-nosed pipefish)

vāciski: Schmalschnäuzige Seenadel, Grasnadel

zviedriski: tångsnälla

igauniski: merinõel

lietuviski: jūrų adata (didžioji adatžuvė)

krieviski: длиннорылая морская игла

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Syngnathus typhle (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis tievs, garš, šķērsgriezumā seššķautņains vai septiņšķautņains, riņķveidā klāts ar kaula plātnītēm. Krūšu, anālā un astes spura maza, vēdera spuras nav. Purns nedaudz saplacināts no sāniem, priekšgalā - noapaļots, mute vērsta augšup, zobu nav. Acis mazas. Tēviņam aiz anālās spuras atrodas ar ādas krokām slēgta perējamā soma. Mātītei savukārt galva ir garāka, bet pats ķermenis ir lielāks un augstāks. Ķermenis no dzeltenzaļa līdz brūnam ar tumšiem plankumiem un svītrām.

Morfoloģija:

D 28-41, A 3, P I/12-16, C 10, ķermeņa gredzeni-16-20, astes gredzeni-31-39.

Izmēri:

L-35 cm, Baltijas jūrā L-20 cm.

Atšķirīgās pazīmes:

Šķautņains ķermenis, ir krūšu un astes spura (skat. čūskzivi). Galvas virsma taisna bez izliekuma (skat. lielo adatzivi).

Bioloģija:

Puspelaģiska jūras zivs. Eirihalīna. Sastopama jūras piekrastē līdz 20 m dziļumam. Ziemā uzturas nedaudz dziļāk, agri pavasarī martā-aprīlī pārvietojas tuvāk piekrastei uz jūraszāļu Zostera audzēm. Veido 10-30 īpatņu lielus barus. Nektobentofāgs, barojas ar sīkiem vēžveidīgajiem, citu zivju kāpuriem, barību uzņem, to iesūcot no attāluma. Dzīvo vismaz 3 gadus. Spēj panest diezgan ievērojamu ūdens piesārņojuma pakāpi.

Vairošanās:

Dzimumgatavību sasniedz 12 cm garumā. Nārsto no marta līdz oktobrim, galvenokārt jūnijā-augustā, kad ūdens t° lielāka par 13°C. Nārsta laikā, kas ilgst vairākas dienas, mātītes cenšas pievērst tēviņa uzmanību, tam agresīvi uzbrūkot. Sākumā tēviņš izvairās, bet vēlāk uzturas mātītes tuvumā. Tad mātīte cilpveidā apvijas ap tēviņu un ienērš ikrus tā perējamā somā. Auglība 40-450 ikru. Tēviņa perējamā somā ir ap 100-150 ikru vairākās rindās. Mātīte ikrus nērš vismaz 2 porcijās. Iespējams, ka tēviņš ikrus uzņem no vairākām mātītēm. Mazuļu attīstība somā ilgst 4-5 nedēļas. Mazuļi uzsāk patstāvīgu dzīvi, jau pilnīgi izveidojušies.

Izplatība:

Visa Eiropas un Ziemeļāfrikas piekraste. Baltijas jūrā līdz Helsinkiem. Vietām sastopama samērā bieži, Latvijas piekrastē un Rīgas līcī - reta.

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav.

Summary:

Marine coastal species. Distributed in coastal waters near Europe and North Africa. Quite common in the Baltic Sea except the northern part of the Gulf of Bothnia and eastern part of the Gulf of Finland.

Apskati citas sugas: