varavīksnes forele (tēraudgalvas lasis)

Oncorhynchus mykiss (Walb.) (syn. Salmo gairdneri Rich., S. irideus, Trutta iridea)

Oncorhynchus mykiss (Walb.) attēls

latviski: varavīksnes forele (tēraudgalvas lasis)

angliski: rainbow trout (steelhead trout)

vāciski: Regenbogenforelle

zviedriski: regnbåge

igauniski: vikerforell, teraspea-lõhe

lietuviski: vaivorykštinis upėtakis

krieviski: радужная форель

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem nedaudz saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Caurceļotājformai mugura tumši zila, sāni un vēders sudrabains. Saldūdens formai mugura no zilganzaļas līdz brūnai, sāni un vēders dzeltenīgs, bāls vai melnīgsnējs. Uz muguras, sāniem, muguras spuras, astes spuras un taukspuras melni punkti. Pirms nārsta tēviņiem uz sāniem izveidojas gareniska sārta līdz koši sarkana svītra, kas mēdz būt izteikta arī mazuļiem. Mazuļiem uz sāniem apaļi tumši plankumi, ķermenis, muguras spura, astes spura un taukspura ar tumšiem punktiem.

Morfoloģija:

D 2-5/9-12, A 2-5/8-12, P 1/11-15, V 1-2/7-10, C 19, l.l. 100-180, sp.br. 14-22, vt. 56-66.

Izmēri:

L-122 cm, W-23,9 kg, Latvijā L-60 cm, W - 8 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Ir taukspura. Mute ar zobiem, ķermenis plankumains (skat. sīgu dzimtas zivis). Gar ķermeņa sāniem var būt gareniska sārta svītra (skat. citas lašu dzimtas zivis). Plankumi ieapaļi (skat. lasi un taimiņu). Lemeškaula plātnīte paplašināta, tā ir nedaudz izvirzīta pirms aukslēju kauliem (skat. kuprlasi, ketlasi un kižuču). Anālajā spurā mazāk staru nekā kuprlasim, ketlasim un kižučam. Uz lemeškaula ir zobi (skat. palijas). Augšžokļa gali sniedzas aiz acu aizmugurējās malas, lemeškaula plātnīte ar zobiem (skat. lasi). Mazuļiem uz ķermeņa nav sarkanu punktu (skat. lasi, taimiņu un strauta foreli).

Bioloģija:

Anadroma (tēraudgalvas lasis) vai saldūdens (varavīksnes forele) zivs. Uzturas pa vienai. Anadromā forma dzīvo jūrā 1-4 gadus, tad dodas nārstot uz upēm. Mazuļi upēs pavada 1-4 gadus. Novērota līdz 960 km tāla migrācija. Pamatbarība: bentoss, ūdenī iekrituši kukaiņi un zivis. Sasniedz 18 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 2-5 gadu vecumā, sasniedzot 15-50 cm garumu (Ls). Auglība 0,2-13,2 tūkst. ikru. Nārsto septembrī-jūnijā (ūdens t° 0-15°C) 0,1-1,5 m dziļumā. Ir rudenī un pavasarī nārstojošas ekoloģiskās rases. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst 10-15 dienas. Parasti ar vienu mātīti nārsto vairāki tēviņi. Mātīte veido ligzdu, ierokot ikrus oļos vai grantī, to attīstība ilgst 24-111 dienas (300-430 grāddienas).

Izplatība:

Klusā okeāna austrumu piekraste. Ziemeļamerika. Latvijā ievesta 1899. gadā. Zivjaudzētavās audzē arī mūsdienās. No 1939. līdz 1996. gadam ielaista vairāk nekā 35 (4%) ezeros, 12 upītēs, Ķeguma, Pļaviņu un Rīgas ūdenskrātuvē un Rīgas līcī. Populāciju izveidošanās Baltijas baseinā nav zināma.

Izmantošana:

Baltijā nozvejo apmēram 10 t, Latvijā - 2 t gadā. Makšķernieku lomos reti. Audzē zivjaudzētavās. Latvijā audzēšana jūrā pārtraukta 80. gadu sākumā.

Summary:

Anadromous species. Basic area - the North Pacific. The first attempted introduction in Latvia in 1899. Farmed in fishfarms up to now. Stocked at least in 35 lakes (4%), 12 rivers, the artificial reservoirs of Ķeguma, Pļaviņu and Riga on the Daugava, and in the Gulf of Riga in 1939 - 1994. Also farmed in sea cages. No established populations in Latvia and the Baltic Sea catchment area recorded.

Apskati citas sugas: