kuprlasis

Oncorhynchus gorbuscha (Walb.)

Oncorhynchus gorbuscha (Walb.) attēls
  • kuprlasis attēls
  • kuprlasis attēls

latviski: kuprlasis

angliski: pink salmon

vāciski: Buckellachs

zviedriski: puckellax

igauniski: gorbuša

lietuviski: gorbuša, kuprė

krieviski: горбуша

Apraksts:

Ķermenis slaids, no sāniem saplacināts. Mute ar zobiem, vērsta uz priekšu. Mugura zilgana vai zaļgana, sāni un vēders sudrabains. Uz astes spuras tumši plankumi. Pirms nārsta tēviņiem sāni kļūst brūngani vai dzeltenīgi ar nelieliem tumšiem plankumiem virs sānu līnijas, augšžoklis kāšveidīgi izliecas, izveidojas kupris.

Morfoloģija:

D 2-5/8-13, A 2-4/11-17, V 1-2/8-10, l.l.(sq.) 118-240, sp.br. 23-35, vt. 63-72.

Izmēri:

Ls-76 cm, W-6,3 kg.

Atšķirīgās pazīmes:

Ir taukspura. Mute liela ar zobiem (skat. sīgu dzimtu). Anālajā spurā parasti vairāk staru nekā lasim, taimiņam, forelei un palijai. Lemeškaula plātnīte nav paplašināta, tā ir izteikti izvirzīta pirms aukslēju kauliem (skat. Salmo un Salvelinus ģinšu zivis). Uz lemeškaula kāta ir zobi (skat. palijas). Uz astes spuras tumši plankumi (skat. ketlasi). Uz sāniem, izņemot nārsta laiku, nav nelielu tumšu plankumu (skat. kižuču). Mazuļiem ķermenis bez plankumiem (skat. citas lašu dzimtas zivis).

Bioloģija:

Anadroma zivs. Jūrā dzīvo 1-2 gadus, tad dodas nārstot upēs. Mazuļi drīz pēc ligzdas atstāšanas migrē uz jūru. Novērota līdz 2700 km tāla migrācija, pārvietošanās ātrums 74 km diennaktī. Pamatbarība jūrā: zivis, zivju mazuļiem - vēžveidīgie. Saldūdeņos pieaugušās zivis nebarojas. Sasniedz 3 gadu vecumu.

Vairošanās:

Dzimumgatavība iestājas 1-2 gadu vecumā, sasniedzot 32-69 cm garumu (Ls). Auglība 0,4-3,2 tūkst. ikru. Nārsto jūlijā-oktobrī (ūdens t° 5-19°C) 0,1-1,5 m dziļumā. Raksturīgs vienlaicīgs nārsts, kas ilgst 45-60 dienas. Mātīte veido 1-4 ligzdas, ierokot ikrus oļos vienā kopējā nārsta paugurā, un apsargā to. Ar vienu mātīti nārsto vairāki tēviņi. Nārsto vienreiz mūžā, pēc nārsta iet bojā. Ikru attīstība ilgst 30-141 dienu (300-740 grāddienas).

Izplatība:

Klusā okeāna ziemeļdaļa, nedaudz arī Ziemeļu Ledus okeāns. Āzija un Ziemeļamerika. Latvijā audzēti mazuļi no 1973. gada vismaz līdz 1980. gadam, tie ielaisti Amatā, Braslā, Daugavā, Gaujā, Sakā, Salacā, Ventā un Rīgas līcī. Populāciju izveidošanās Latvijā nav zināma.

Summary:

Anadromous species. Basic area - the North Pacific. Farmed young fish stocked in the Amata, the Brasla, the Daugava, the Gauja, the Saka, the Salaca, the Venta, and the Gulf of Riga in 1973 - 1980. No established populations in Latvia recorded.

Apskati citas sugas: