čūskzivs

Nerophis ophidion (L.)

Nerophis ophidion (L.) attēls

latviski: čūskzivs

angliski: straight-nosed pipefish

vāciski: Kleine Schlangennadel

zviedriski: mindre havsnål

igauniski: madunõel

lietuviski: jūrų yla (gyvatadatė, mažoji adatžuvė)

krieviski: змеевидная морская игла

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Nerophis ophidion (L.) karte
  • PamatareālsPamatareāls
  • Iespējamās izplatības areālsIespējamās izplatības areāls
  • Individuālas atradnesIndividuālas atradnes
  • Apšaubāmas atradnesApšaubāmas atradnes
  • Robeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijasRobeža, aiz kuras par sugas izplatību nav informācijas

Apraksts:

Ķermenis tievs, gluds, gandrīz pavedienveida, šķērsgriezumā ieapaļš. Kaula plātnītes bez asām malām, segmentu veidā aptver ķermeni. Purns īss, cauruļveida, mute maza, vērsta uz augšu. Anālās un astes spuru nav. Par 10 cm lielākām pieaugušām zivīm nav arī krūšu spuras. Muguras spuras lielākā daļa atrodas virs astes daļas. Sānu līnija redzama. Tēviņiem vēders, īpaši nārsta laikā, ir saplacināts, tur atrodas vaļēja, ar ādas kokām nesegta perējamā soma, mātītēm savukārt ķermenis ir nedaudz masīvāks, bet vēders - ieapaļš. Mugura zaļganbrūna, sāni gaiši zaļi, dažreiz ar punktojumu. Nārstojošām mātītēm uz vēdera gaišzilas joslas.

Morfoloģija:

D 32-44, ķermeņa gredzeni 29-33, astes gredzeni 65-77.

Izmēri:

L-30 cm, tēviņiem L-25 cm.

Atšķirīgās pazīmes:

Ķermenis gluds, nav anālās un astes spuru (skat. adatzivis).

Bioloģija:

Jūras piekrastes zivs. Uzturas vietās ar labi aerētu ūdeni un jūraszāļu Zostera audzēm uz smilšainām vai gliemežakmens gruntīm. Bieži arī mazsāļos ūdeņos un upju grīvu rajonos. Planktonofāga, barojas galvenokārt ar vēžveidīgajiem. Tēviņu un mātīšu augšanas tempu atšķirības izpaužas ne ātrāk kā otrajā gadā. Tēviņi dzīvo 2 gadus, mātītes - vismaz 3 gadus.

Vairošanās:

Dzimumgatavību sasniedz otrajā gadā. Nārsto no jūnija vidus līdz augusta vidum. Auglība 200-300 ikru. Tēviņu perējamā somā parasti ir 120-150 ikri divās rindās. Izšķīlušies mazuļi ir apmēram 11 mm gari. 3-4 mēnešus tie pavada pelagiālā kopā ar planktonu. Tēviņi pēc nārsta iet bojā.

Izplatība:

Eiropas un Ziemeļāfrikas piekrastes ūdeņi. Baltijas jūrā līdz Somu un Botnijas līča vidusdaļai. Izplatība neskaidra, taču Rīgas līča dienviddaļā samērā bieža. 1939. gadā konstatēta arī Lielupes lejtecē 10 km no grīvas.

Izmantošana:

Saimnieciskas nozīmes nav.

Summary:

Marine coastal species. Distributed in coastal waters of European and North African seas. In the Baltic as far as the middle parts of the Gulfs of Finland and Bothnia. Distribution near Latvia not known; quite common in the southern part of the Gulf of Riga. Also recorded in the Lielupe 10 km inland from the rivermouth (1939).

Apskati citas sugas: