Tūrisma inventārs - veikalā Viss atpūtai dabā

Stropharia cyanea (Bull.) Tuomikoski

syn. S. caerulea Kreisel

Iepriekšējā suga Nākamā suga

Apraksts

Cepurīte 3-6 cm plata, sākumā pusapaļa, vēlāk izpletusies līdz plakana, ar plakanu pauguru, mitra - gļotaina, sausa – lipīga, zilgani zaļa, vecumā salmu dzeltenīga, gandrīz bez pārslām, mala ilgi ieliekta, ar baltām plīvura atliekām, virsmiziņa novelkama. Mīkstums bālgans, plāns, ar skābenu smaržu un maigu garšu.

Lapiņas sākumā gaiši sārtas, vēlāk gaiši brūnas, platas, plati pie kātiņa pieaugušas.

Kātiņš 4-7 cm garš, 0,4-1 cm resns, cilindrisks, uz leju nedaudz paresnināts, sākumā blīvs, vēlāk ar dobumu, stingrs, trausls, ar pārslainu gredzenu, virs gredzena bāli zilganzaļš, smalki tūbaini šķiedrains, zem tā zilganzaļš, tūbains, ar atstāvošām, baltām zvīņām, vecumā gluds, zaļgandzeltens, ar neizteiktu gredzenveida joslu, pie pamata balti tūbains.

Sporas gludas, elipsoīdas, zaļgandzeltenas, masā violetbrūnas, 8-10 x 4-5,6 μm.

Trofiskā grupa Nedzīvās zemsedzes un humusa saprotrofs.

Biotopi Pļavās, zālainās vietās, dārzos.

Izplatība un sastopamība Eiropa, Latvijā reti, IX– X.

Līdzīgās sugas Stropharia aeruginosa -zaļā virpainīte, kuras cepurīte nav tik zilgana un vairāk klāta ar zvīņām, gredzens nav pārslains. Bieži literatūrā abas sugas minētas kā sinonīmi.

Īpašas norādes Ēdama.

Humus saprotroph, in meadows, gardens, among grasses, rare in Latvia, edible.

Почвенный сапротроф, на лугах, в садах, в травянистых местах, в Латвии редко, съедобен.

Visu internetenciklopēdijas "Latvijas daba" tekstu un ilustratīvo materiālu autortiesību īpašnieks ir Askolds Kļaviņš, SIA Gandrs un autori. Citēšanas gadījumā atsauce obligāta.