nakts gārnis

Nycticorax nycticorax (L.) (syn. Ardea nycticorax)

Nycticorax nycticorax (L.) attēls
  • nakts gārnis attēls
  • nakts gārnis attēls
  • nakts gārnis attēls
  • nakts gārnis attēls
  • nakts gārnis attēls

latviski: nakts gārnis

angliski: night heron, black-crowned night-heron

vāciski: Nachtreicher

zviedriski: natthäger

igauniski: õõhaigur

lietuviski: naktikovas

krieviski: кваква

Apraksts:

Gārņu dzimtas suga. Neliels gārnis, tomēr lielāks un manāmi druknāks nekā lopu gārnis. Nakts gārņa ķermeņa garums 60-65 cm, spārnu plētums ap 110 cm, svars ap 800 g. Ķermeņa uzbūve spēcīga. Apspalvojuma krāsojuma pamattonis zilpelēks, pakausis un mugura izteikti tumšāki (melni), krūtis un pavēdere gaiši pelēki vai gandrīz balti. Knābis īss, dzeltens. Kājas īsas un spēcīgas, dzeltenpelēkas, riesta laikā iesārtas. Raksturīgas divas šauras un ļoti garas spalvas uz pakauša. Jaunajiem putniem raksturīgs izteikti raibs, brūni-gaišpelēks apspalvojums. Būtisku izskata atšķirību starp dzimumiem nav, tēviņi ir lielāki augumā.

Biotops:

Uzturas dažādu ūdeņu tuvumā.

Dzīves veids un uzvedība:

Pārtiek no dažādiem vēžveidīgajiem, citiem bezmugurkaulniekiem, kā arī zivīm un abiniekiem, kurus medī ūdeņu tuvumā vai seklūdenī. Uzbrūk arī maziem grauzējiem. Sabiedrisks putns, bieži redzams citu gārņu un ūdensputnu tuvumā. Aktivitāte izteiktāka diennakts tumšajā laikā vai agri no rīta. Medī individuāli, apsargājot savu teritoriju: bradājot seklūdenī vai nekustīgi gaidot medījumu ūdens malā. Dienas laiku mēdz pavadīt kāda kupla koka vai krūma vainagā.

Ligzda, olas un mazuļi:

Latvijā suga neligzdo.

Izplatība un skaits:

Plaša areāla Eirāzijas suga, sastopama arī Āfrikā un Amerikā. Eiropas areāla ziemeļu robeža nepārsniedz kontinenta centrālo daļu. Populācijas stabilas visā areālā. Eiropas populācija ziemo dienvidos no Sahāras.
Latvijā ļoti rets un neregulārs ieceļotājs. Jaunākie divi novērojumi 2015.g. un 1901.g. Konstatēts arī vēl senāk.

Apskati citas sugas: