parastā liepa

Tilia cordata Mill. (syn. T. parviflora Ehrh.; T. ulmifolia Scop.)

Tilia cordata Mill. attēls
  • parastā liepa attēls
  • parastā liepa attēls
  • parastā liepa attēls
  • parastā liepa attēls
  • parastā liepa attēls

latviski: parastā liepa

angliski: small-leaved Lime

vāciski: Winter-Linde

zviedriski: lind

igauniski: harilik pärn

lietuviski: mažalapė liepa

krieviski: липа мелколистная

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Tilia cordata Mill. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Vasarzaļš, vidējs līdz liels (augstums līdz 25 m) liepu dzimtas koks. Var būt arī krūmveidīga. Miza gluda, tumšpelēka, vecākiem kokiem rievaina. Koksne mīksta. Vainags plašs. Apzāģējot dzen atvases. Pumpuri ovāli. Lapas veselas, uz zariem pamīšus, plati olveidīgas (ga, pl 2-8 cm), mala zobaina, gals smails, pamats nesimetriski sirdsveidīgs. Kāta garums ir aptuveni puse no plātnes garuma. Lapas apakšpusē dzīslojuma stūros rūsganu matiņu pušķi. Ziedi īpatnējā divžuburonī, kam ziedkopas ass līdz pusei saaugusi ar lancetisku (ga 3-7 cm, pl 1-1.5 cm), dzeltenīgi baltu seglapu. Ziedi bāli dzelteni, kauslapas ātri nobirst. Ziedi ļoti smaržīgi, putekšņlapu katram ziedam daudz (ap 15-40). Auglis - šķautņains un apmatots, ieapaļš (ga ap 0.7 cm) riekstiņš. Zied jūnijā un jūlijā.

Izplatība:

Eirāzijā sastopama suga.

Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:

Sastopama auglīgos mežos, galvenokārt piemistrojumā un pamežā. Tīraudzēs reti. Bieži stādījumos vecos parkos un pie viensētām.

Īpašas norādes:

Labs nektāraugs. Dekoratīvs koks.

Common. In forests (mostly fertile). Also planted in parks and at buildings in the countryside.

Часто. В лесах (преимущественно на плодородной почве). Также в сельской местности насаждениями в парках и отдельными экземплярами у жилья.

Līdzīgās sugas

  • Tilia platyphyllos Scop. (platlapu liepa)

    XXI gs. novērojama parkos, eksperimentālās mežaudzēs un piemāju apstādījumos audzētās platlapu liepas Tilia platyphyllos Scop. sporādiska ieviešanās piepilsētu mežos un dažādās nezālienēs. Ar augstu ticamību tās sastopamība ārpus stādījumiem turpmāk paplašināsies, īpaši valsts dienvidos. Platlapu liepas pamatareāls ir Eiropā no Spānijas ZA daļas līdz Melnajai jūrai un ziemeļos – līdz Dānijai ar centru Viduseiropā, bet areāls palēnām virzās uz ZZA gan, iespējams, tā dabiskas paplašināšanās, gan, vēl jo vairāk, naturalizācijas dēļ, jo suga ir populārs koks apstādījumos Eiropā ārpus pamatareāla. Pašlaik tā vairs nav reta suga teritorijā līdz Zviedrijas dienvidiem un Polijas ZR un vidus daļai, jau sasniedzot apvidu ap Gdaņskas līci un vienlaidus iekļaujot visu Polijas dienviddaļu.

    Platlapu liepa viegli atšķirama no vienīgās vietējās sugas Latvijā – parastās liepas: pēc salīdzinoši lielākām lapām (ga līdz 12 cm), lapu kātu, plātnes apakšpuses un jauno dzinumu manāmi blīva apmatojuma, tostarp izteiktiem gaišiem matiņu pušķiem dzīslojuma stūros lapu apakšpusē, kā arī lielākiem (ga ap 1 cm) šķautņainajiem, salīdzinoši blīvāk apmatotajiem, ieapaļajiem riekstiņiem. Arī lapas malas zobojums ir izteiktāks.

    EN. Sporadically naturalizing species in Latvia with the ascending trend.

    RU. Спорадически натурализуется в Латвии, встречаемость постепенно увеличивается.

Apskati citas sugas: