Halebas sorgo

Sorghum halepense (L.) Pers.

Sorghum halepense (L.) Pers. attēls

latviski: Halebas sorgo

angliski: Sorghum

vāciski: Mohrenhirse

zviedriski: ogräsdurra

igauniski: harilik sorgo

lietuviski: alepinis sorgas

krieviski: сорго алепское

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Sorghum halepense (L.) Pers. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 50-170 cm) graudzāļu dzimtas lakstaugs. Saknenis masīvs. Stiebrs stāvs, mezglos apmatots. Lapas lineāras, platas (pl 1-2 cm). Lapas mēlīte plēvjaina, ar gariem (ga ap 0.2 cm) matiņiem. Ziedkopa gara (ga 10-30 cm), piramidāli ķekarveida. To veido 3-5 pāri vārpiņu katrā ziedkopas zarā. Viena no pāra vārpiņām ir sēdoša, bet otra ar īsu kātu. Kātainā vārpiņa ar sārtu nokrāsu, nedaudz mazāka nekā sēdošā vārpiņa. Katrā ziedu pārī tikai viens zieds (augšējais) ir auglīgs. Sēdošās vārpiņas augšējā zieda ārējā ziedplēksne galā divzobaina, ar tumšu, lauzītu (ga 1-1.6 cm) akotu. Auglis - grauds. Zied no augusta līdz oktobrim.

Izplatība:

Pārtikas un lopbarības augs dienvidrietumu Āzijā un Ziemeļāfrikā. Vietām kultivē arī Dienvideiropā. Pārējā Eiropas daļā rets ievazāts (adventīvs) augs.

Latvijā ļoti reti. Adventīvs (ievazāts) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un grupas sausās nezālienēs un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:

No citām graudzālēm Latvijā diezgan viegli atšķirams pēc ziedkopas un, jo īpaši, neparasti masīvā, resnā un sazarotā sakneņa.

Very rare. Adventive species. Solitarily specimens and groups in dry wastes and along railways. Sorghum saccharatum has also been recorded on railway.

Очень редко. Заносной вид. Единичные экземпляры и группы в сухих сорных местах и вдоль железных дорог. Sorghum saccharatum также найден на железной дороге.

Līdzīgās sugas

  • Sorghum saccharatum (L.) Moench (cukura sorgo)

    Latvijā ļoti reti uz dzelzceļa konstatēts arī cukura sorgo (S. saccharatum (L.) Moench), kas atšķirams pēc olveidīgas, dzeltenzaļas ķekarveida ziedkopas, garāka stiebra (adventīvos apstākļos - uz dzelzceļa vai nezālienē - augušu eksemplāru stiebra garums var arī nebūt manāmi garāks). Subtropos sasniedz 2-3 m garumu, cukura sorgo ir viengadīgs. Katra vārpiņu pāra sēdošā vārpiņa olveidīga, ar smailu galu. Izplatība - kā Halebas sorgo.

Apskati citas sugas: