parastais krūklis

Frangula alnus Mill. (syn. Rhamnus frangula L.)

Frangula alnus Mill. attēls
  • parastais krūklis attēls
  • parastais krūklis attēls

latviski: parastais krūklis

angliski: alder Buckthorn

vāciski: Faulbaum

zviedriski: brakved

igauniski: harilik paakspuu

lietuviski: paprastasis šaltekšnis

krieviski: крушина ломкая

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Frangula alnus Mill. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Neliels (ga 1.5-4 m ) pabērzu dzimtas krūms. Vainags plašs. Miza tumši brūna, gluda, ar sīkiem, gaišiem punktiem. Pumpuri bez zvīņām. Lapas uz zariem pamīšus, veselas, eliptiskas (ga 3-8 cm, pl 2-4 cm), mala gluda, gals īsi smails, pamats ķīļveida, dzīslojums plūksnains. Ziedi sīki (ga 0.2-0.5 cm), balti vai zaļganbalti, pušķos pa 3-8 lapu žāklēs. Kauslapas garākas nekā vainaglapas, to skaits pa 5. Putekšņlapas īsākas nekā apziednis. Auglis - kaulenis (Ø 0.6-0.8 cm) ar 3 sēklām, negatavs zaļš, tad sarkans, gatavs - violeti melns. Gatava augļa mīkstums violeti sarkans. Augļi nogatavojas pakāpeniski: vienlaikus var atrast gan pilnīgi zaļus, gan daļēji gatavus, gan pilnīgi nogatavojušos augļus. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība:

Plaši Eiropā un Rietumāzijā. Ieviests Ziemeļamerikā.

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi:

Dažādi krūmāji, meži, aizaugošas ganības, upju ielejas un gravas. Sastopams krūmu stāvā no atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās audzēs.

Īpašas norādes:

Ārstniecības un krāsu augs. Līdzīgs parastajam pabērzam (Rhamnus cathartica). Atšķirams pēc piecdaļīga apziedņa (ne četrdaļīga), pamīšus lapām uz zariem (ne pušķos vai pretējām), pumpuri bez zvīņām, lapas dzīslojums plūksnains (nevis lokveidīgs), kā arī uz zariem nav strupu ērkšķu. Turklāt pabērzs, atšķirībā no krūkļa, salīdzinoši vairāk zaro, bet tā ziedi ir viendzimuma.

Common. From solitarily specimens to dense growths in the shrub layer in various forests, shrubs, meadows, and river valleys.

Часто. От единичных экземпляров до плотными зарослями в кустарниковом ярусе лесов, в кустарниках, на лугах и по речным долинам.

Apskati citas sugas: