melnā zīlaine

Ballota nigra L.

Ballota nigra L. attēls
  • melnā zīlaine attēls
  • melnā zīlaine attēls

latviski: melnā zīlaine

angliski: black Horehound

vāciski: Schwarznessel

zviedriski: bosyska

igauniski: must karunõges

lietuviski: juosvasis akenis

krieviski: белокудренник черный

Kartes apzīmējumu skaidrojumi:

Ballota nigra L. karte
  • Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)Regulāri sastopams vietējais augs (apzīmējot tikai Latviju - bieži ieviests augs)
  • Ļoti reti un izklaidus sastopams vietējais augsĻoti reti un izklaidus sastopams vietējais augs
  • Ievazāts svešzemju augsIevazāts svešzemju augs
  • Svešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļāSvešzemju augs, kas audzēts dārzā, bet ieviesies savvaļā
  • Savrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidūSavrupa atradne vai ģeogrāfiski tuvas atradnes konkrētā apvidū
  • Iznīcināta vai izzudusi atradneIznīcināta vai izzudusi atradne
  • Tikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augsTikai piekrastē regulāri sastopams vietējais augs
  • Apšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrāApšaubītas atradnes vai tikai ļoti senas norādes literatūrā

Apraksts:

Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 20-90 cm) lūpziežu dzimtas lakstaugs. Stublājs stāvs, zarains un, tāpat kā lapas, skraji apmatots. Stublājs aplapots līdz pat galotnei. Lapas uz stublāja pretējas, olveidīgas (ga 5-8 cm, pl 3-6 cm), mala nevienādi zāģzobaina, gals smails, pamats noapaļots, ar kātu. Saberzējot lapas, jūtama asa, specifiska smaka. Ziedi blīvos pušķos augšējo lapu žāklēs. Pie zieda pamata ir īlenveidīgas pieziedlapas. Kauss saaudzis, galā lancetiskie zobiņi mazliet atliekušies, kas kausam piešķir piltuvveida izskatu. Kauss apmatots, īsāks nekā stobriņš, kausam 10 dzīslas, katrs kausa zobiņš galā pakāpeniski pāriet tumšā smailītē (ga 0.15-0.3 cm). Vainags sārts (ga ap 1.2 cm), augšlūpa velvēta, vesela, apakšlūpa trīsdaivaina. Apakšlūpas vidējā daiva otrādi olveidīga, galā ar jomu, uz apakšlūpas neregulāru punktu un svītru zīmējums. Auglis - tumšs, gluds riekstiņš skaldauglī. Zied no jūnija beigām līdz augustam.

Izplatība:

Sākotnēji Vidusjūras reģionā izplatīta suga, kas plaši ieviesusies Eiropā, dažviet Āzijā un Āfrikā. Mainīga izskata augs, kā ietvaros nodala 6 pasugas.

Latvijā ļoti rets ievazāts (adventīvs) augs.

Biotopi:

Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas sausās nezālienēs un dzelzceļu malās, galvenokārt lielajās pilsētās un to apkaimē.

Īpašas norādes:

Ne viegli atšķirama suga. Līdzīga liela auguma panātrēm (Lamium spp.). Atšķirama pēc vienmērīgi un līdz pat galotnei aplapota stublāja (nevis lapojums paskrajš), kauss piltuvveida, zobiņš galā ar tumšu smailīti. Saberzējot lapas, jūtama specifiska, asa smaka (panātrēm šādas pazīmes nav).

Very rare. Adventive. Solitarily specimens and small groups in wastes and along railways.

Очень редко. Заносной. Единичные экземпляры и небольшие группы в сорных местах и вдоль железных дорог.

Līdzīgās sugas

  • Ballota borealis Schweigg. (ziemeļu zīlaine)

    Vairums autoru Latvijā XIX gs. beigās divreiz nezāļainās vietās Rīgā atrasto ziemeļu zīlaini (Ballota borealis Schweigg.) aplūko kā vienu no melnās zīlaines pasugām: B. nigra ssp. foetida Hayek. Šī pasuga atšķirama pēc trīsstūrainiem, īsākiem un strupākiem kausa zobiņiem (ga ap 0.2 cm), smailīte katra zobiņa galā pēkšņa un ļoti īsa (ga ap 0.05 cm).

Apskati citas sugas: