parastā kumeļpēda (Asarum europaeum L.)


Asarum europaeum L. karte
Iepriekšējā suga Nākamā suga

Apraksts: Daudzgadīgs, pie zemes pieplacis (augstums 3-10 cm) aristolohiju dzimtas lakstaugs. Sakneņi ložņājoši, mezglu vietās ar zvīņām. Stublājs gulošs vai pacils, apmatots. Lapas ziemzaļas, lielas (ga 4-6 cm, pl 5-8 cm), ieapaļas, ar nierveidīgu pamatu, uz stublāja pamīšus vai gandrīz pretējas. Lapas kāts un plātnes apakšpuse ar matiņiem, blāvi zaļa. Lapas virspuse spīdīga, tumši zaļa, izklaidus apmatota un ar labi redzamu plātnes dzīslojumu. Zieds brūni sarkans, nolīcis, zieda kāts īss. Apziednis līdz pusei saaudzis. Auglis - apmatota, olveidīga pogaļa. Zied aprīlī un maijā.

Izplatība: Galvenokārt centrālajā un austrumu Eiropā izplatīta suga. Daudzviet (tajā skaitā Skandināvijas pussalas dienvidos) ieviesta un naturalizējusies.

Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi: Nelielas grupas vai veido monodominantu klājienu dažādos mežos (atskaitot priežu mežus), krūmājos, ēnainās strautu un upju krastu gravās.

Īpašas norādes: Indīgs augs. Ārstniecības augs.

Common. Groups and monodominant carpet-like growths in shady places in various deciduous and deciduous-spruce forests and shrubs.

Часто. Группы и монодоминантные стелющиеся заросли в тенистых местах в разных лиственных и смешанных лесах и кустарниках.

Visu internetenciklopēdijas "Latvijas daba" tekstu un ilustratīvo materiālu autortiesību īpašnieks ir Askolds Kļaviņš, SIA Gandrs un autori. Citēšanas gadījumā atsauce obligāta.